Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych

Oddział 010 Sokołowsko-Węgrowski

Nasza pasja...
niezrównane emocje...
nasze hobby!

Szukaj

Andrzej Kułak - czołowa hodowla Oddziału Sokołowsko-Węgrowskiego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Z wizytą na gołębniku u Andrzeja Kułaka.

 

Wśród czołowych hodowców gołębi pocztowych Oddziału Sokołowsko-Węgrowskiego znaczące miejsce zajmuje kolega Andrzej Kułak. Hodowla jego na przestrzeni ostatnich kilku lat zajmuje czołowe lokaty we wszystkich współzawodnictwach oddziałowych. Sukcesy i czołowe lokaty gołębi na listach konkursowych są widoczne zarówno na lotach krótkich od 100km jak i na lotach w kategorii maraton powyżej 700km.

Hodowla kolegi Andrzeja mieści się na obrzeżach miejscowości Ruchna około 4 kilometrów od siedziby Oddziału miasta Węgrów. Z niezapowiedzianą wizytą pojawiłem się u niego w pierwszą sierpniową słoneczną niedzielę już po zakończeniu sezonu lotów gołębi dorosłych 2014 r. Luźną rozmowę, jaką przeprowadziliśmy postaram się wiernie odtworzyć w tekście.

Kolego Andrzeju! Proszę mi krótko opowiedzieć jak i kiedy zaczęła się twoja przygoda z gołębiami?

Gołębie w mojej rodzinie były od zawsze, już jako mały chłopiec pomagałem w hodowli ojcu. Na początku były to gołębie ozdobne. Z czasem zaczęły mnie fascynować gołębie pocztowe i zaczęła się wymiana stada. Na początku wymieniałem dwa gołębie ozdobne na jednego pocztowego, nie ważne jaki był, najważniejsze, że byłem jego szczęśliwym posiadaczem.

W roku 1989 wstąpiłem do PZHGP, wtedy jeszcze oddziału Siedlce sekcja Ruchna, której członkiem jestem do dziś. Jako ciekawostkę podam, że oddział wtedy rozciągał się od Mińska Mazowieckiego po Siedlce i Węgrów.

 Kol. Andrzeju moje szczere gratulacje! Wygląda na to, że w tym roku mija dokładnie 25 lat twojej przynależności do PZHGP, to naprawdę piękna rocznica!

Dziękuje.

 Wiem, że aktywnie działasz we władzach Oddziału.

W życiu Zarządu Oddziału aktywnie uczestniczę już od 12 lat. Byłem prezesem gospodarczym przez pierwszą kadencje, w trakcie drugiej kadencji zasiadałem w Komisji Rewizyjnej a obecnie pełnię funkcję prezesa ds. lotów. W Zarządzie Sekcji działam już 8 lat i pełnię obecnie funkcję prezesa Sekcji Ruchna.

 Powiedz nam skąd miałeś pierwsze gołębie?

Pierwsze dobre gołębie dostałem w prezencie, był to 1986 rok. Była to cała hodowla po zmarłym śląskim hodowcy. Jego żona, która z racji podeszłego wielu (97 lat) nie miała już sił się nimi zajmować podarowała je mi. Już w pierwszym roku lotowania potomstwem tych gołębi uplasowałem się w 20-stce oddziału. Gołębie konstatowałem wtedy w Węgrowie gdzie dowoziłem gumki rowerem. Uważam, że wtedy to był wielki sukces, a ptaki te naprawdę były fantastyczne! Niestety ptaków tych ani ich potomków nie posiadam. Podczas kontynuowania nauki w stolicy całe stado wydusiła kuna przez niedopatrzenie mojego ojca.

Później dokonywałem zakupów od okolicznych hodowców z naszego oddziału jak i z oddziałów sąsiednich. W 1999 zakupiłem kilka gołąbków od kol. Wojciecha Oleszczuka. Od kilku lat nie robię większych zakupów hodowlanych, bazuję na materiale, który posiadam i ostrożnie włączam gołębie od kolegów z wymiany np. Wojtka Roguskiego czy Darka Kłosa.

 W ilu gołębnikach są hodowane gołębie?

Gołębnik jest jeden z czterema przedziałami. Jeden lęgowy dla gołębi dorosłych, jedna komora przystosowana dla samic na wdowieństwie, z której korzystają w całości, bo obecnie lotuję z gniazda, przedział na młode oraz przedział dla gołębi rozpłodowych, z którego obecnie korzystają gołębie młode.

 Lotujesz tylko gniazdówką?

Kilka lat temu próbowałem wdowieństwa, ale to nie leżało moim gołębiom. Były zbyt nerwowe i straty zbyt duże, więc wróciłem do gniazdówki. Nie wykluczam ze w przyszłych sezonach znów będę próbował wdowieństwa, mam wrażenie, że to brak doświadczenia i popełnione błędy przyczyniły się do słabych wyników lotowania tą metodą.

 Ile sztuk gołębi liczy Twoja hodowla?

Na zimę zostaje zwykle około 50-ciu gołębi przelotowanych i kilka gołębi rozpłodu. Są to zasłużone wiekowe lotniki i gołębie z koleżeńskiej wymiany. Młodych zwykle odchowuję dla siebie około 70 sztuk, z czego do sezonu nie zostaje więcej niż 60.

Skarżyłeś się na problem z drapieżnikami?.

Tak. Problem z drapieżnikami występuje u mnie praktycznie cały rok. Gołębie od jesieni do końca marca są zamknięte i nie korzystają z oblotów. Obloty zaczynają się dopiero na początku kwietnia, a i tak zawsze drapieżniki robią solidną selekcję. Jak się uspokoją ataki na gołębie dorosłe to trzeba zacząć myśleć o gołębiach młodych i znowu zaczynają się ubytki, dokąd narybek nie nauczy się, jak sobie radzić z zagrożeniem. Straty w ciągu sezonu oblotów to zwykle grubo ponad 20-cia sztuk. Niestety nie ma żadnej skutecznej metody walki z drapieżnikami i natura musi „zabrać swoje”.

 Podczas rozmów z Tobą, byłem troszkę zaskoczony twoimi metodami, ale skore one przynoszą wymierne efekty, to proszę zdradź nam, jak to wygląda u Ciebie.

Cały system u mnie jest bardzo prosty.

Zimą gołębie są zamknięte jak mówiłem wcześniej i karmione mieszanką, której skład stanowi 70% jęczmienia i 30% pszenicy. Przed parowaniem gołębie są szczepione, a później przeprowadzam kurację na trichomoniadozę i katar. I w sumie to wszystko.

W sezonie lotowym nie ma dużych zmian do tej mieszanki, dodaję tylko drobne nasiona i nimi reguluje formę.

 Odrobaczanie i szczepienie gołębi dorosłych ?

Odrobaczanie gołębi przeprowadzam na przełomie stycznia i lutego tabletkami Levamisolu, po około 2 tygodniach szczepię stado szczepionką jednoskładnikową Columba.

 Kiedy i czym szczepione są gołębie młode?

Gołębie młode są szczepione bezpośrednio po odstawieniu od rodziców. Staram się zaszczepić wszystkie jednocześnie. Przed sezonem lotów odrobaczam je dwukrotnie, pierwsze odrobaczenie jest tabletkami LEVAMISOL a drugie płynem Levamisol. Gołębie młode niezbyt chętnie to piją, dlatego po rozrobieniu leku dosypuję do tego cukier. Na około 4 tygodnie przed lotami młodych są szczepione drugi raz szczepionką COLUMBA na paramyxowirozę i jednocześnie na ospę.

 Kiedy łączysz w pary?

Gołębie łączone są w pary zwykle na przełomie lutego i marca, ale nie później niż 15 marca. Uzależniam to od tego, kiedy zaczynamy sezon lotowy.

 Czy gołębie lotowe wychowują młode i jak to wygląda w praktyce?

U mnie wszystkie gołębie wychowują młode. Tym, które z przyczyn losowych nie mają młodych przekładam po jednym spod innych par. U mnie gołębie wychowują tylko pierwszy ląg, później są lotowane ze sztucznych jajek.

 Jak wygląda u ciebie dyscyplina. Czy w ogóle istnieje takie pojęcia na twoim gołębniku?

Ze względu na problem z drapieżnikami wszystkie obloty u mnie są kontrolowane, zwłaszcza wiosną. Jest dyscyplina karmienia, natomiast dyscypliny wchodzenia do gołębnika uczy je jastrząb. Nie może być błąkania się po dachu czy ziemi, bo zwykle kończy się to polowaniem.

 Czym kierujesz się przeznaczając gołębia do rozpłodu?

U mnie jest to troszkę inaczej niż u kolegów. U mnie, o tym czy gołąb zostaje w rozpłodzie decydują nie jego wyniki a wyniki potomstwa. Nawet wybitny lotnik nie będzie przeniesiony do rozpłodu, jeśli jego potomstwo nie robi satysfakcjonujących mnie wyników.

 Jakie kryteria stosujesz przy dobieraniu partnerów?

Osobiście zestawiam najwyżej kilka par, reszta dobiera się sama. Staram się łączyć najlepszy z najlepszym. Jeśli mam kilka dobrze zapowiadających się młodych z jednej pary łączę je z młodymi z drugiej dobrej pary.

 Czy prowadzisz dokumentację hodowlaną?

Dokumentacja hodowlana standardowo prowadzona jest w zeszycie. Zostawiam sobie też wydruki przylotów z zegara ESK, do tego są dostępne listy na naszej stronie, jak dla mnie to jest wystarczająca dokumentacja potrzebna w hodowli.

 Czy gołębie dorosłe są koszowane z każdej pozycji?

Na lot idą wszystkie gołębie w formie, zostawiam tylko samiczki z jajkami. Jeśli samiczka zniosła drugie jajko w piątek to pauzuje. Nie zwracam uwagi na gołębie na pędzeniu czy na papce, one idą standardowo do kosza.

 Jak traktowane są roczniaki? Na ile lotów są wysyłane?

Roczniaki u mnie traktowane są ulgowo i koszowane na loty do 350 km. Czasami wyślę kilka na loty do 550km, ale tylko wtedy, jeśli gołąb jest w dobrej formie i lot zapowiada się lekki. Nie jestem zwolennikiem zbyt mocnego eksploatowania gołębi rocznych.

 Jakie dodatki stosujesz w sezonie lotowym? Jak wygląda profilaktyka?

Co 2 tygodnie na zmianę w poniedziałek i wtorek podaję preparaty na rzęsistka, drogi oddechowe i regenerację wątroby i nerek. Na rzęsistka jest to Ronidazol, na drogi oddechowe antybiotyk DAC od pana Palarskiego, a nazwy tego preparatu na regenerację wątroby i nerek o nazwie SDT. Minimum raz w tygodniu gołębie mają kąpiel z dodatkiem SAWTY do wody.

Dziękuję za miłe przyjęcie i rozmowę oraz życzę kolejnych sukcesów hodowlanych i kolejnej okrągłej rocznicy w szeregach PZHGP.

 Poniżej zdjęcia najciekawszych okazów z hodowli kol. Andrzeja.

Wybitna samica w lotach i w rozpłodzie

Niebieska samica DERBY-00-229023 - obecnie w rozpłodzie.

2003 r. - II nagroda z lotu oddziałowego Cedynia 534 km
2007 r. - VI nagroda z lotu oddziałowego Hamburg 818 km.
2008 r. - XI nagroda z lotu narodowego Ostenda 1323 km.
2008 r. - I nagroda w klasie Olimpijskiej Standard Samic - XIII wystawa Okręgu Biała Podlaska

 Wybitny w lotach i rozpłodzie

Płowy samczyk PL-010-00-6744 - obecnie w rozpłodzie.
Przez kilka kolejnych sezonów podstawa drużyny lotowej, zdobywał systematycznie konkursy.

 Wybitny lotnik kategorii "C"

Ciemny samczyk, wybitny lotnik kategorii „C” PL-010-11-11257.
2011 r. - 4 razy wkładany 4 konkursy, V nagroda w kategorii Olimpijski Standard Młode  XVI wystawa Okręgu Biała Podlaska
2013 r. - II lotnik kategorii "C"  Okręgu Biała Podlaska coef. 9,91
2014 r. - Kategoria "C" coef. 33,94

 

Wyniki z ostatnich lat:

2010 - Mistrz Oddziału - gołębie młode
2011 - IV Przodownik Oddziału - gołębie dorosłe
2011 - XIV Przodownik Oddziału - gołębie młode
2012 - V Przodownik Oddziału - gołębie dorosłe
2013 - II Przodownik Oddziału - gołębie dorosłe
2013 - XIV Przodownik Oddziału - gołębie młode
2014 - II Przodownik Oddziału - gołębie dorosłe

Andrzej Kułak
07-110 Węgrów
Ruchna 53
tel. 600-30-30-24

 

 A oto kilka fotek z wizyty u kolegi Andrzeja.

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Shoutbox

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat

Powered by Kide Shoutbox

20:03-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Węgrów gotowa
20:23-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Sokołów gotowa
20:50-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Kosów gotowa
20:51-- Ślaz Ireneusz: Oddział gotowy
6:08-- Kułak Andrzej: Strojec 2 Sobota start 8 10
4:55-- Kułak Andrzej: Strojec 2 niedziela start 7 00
18:53-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Ruchna gotowa
19:01-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Sokołów gotowa
19:08-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Węgrów gotowa
19:32-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Kosów gotowa
19:42-- Ślaz Ireneusz: Oddział gotowy
18:20-- Kułak Andrzej: Jest duże prawdopodobieństwo przełożenia lotu Gostynin z niedzieli na Sobotę o dokładnym terminie Prezesi Sekcji zostaną powiadomieni w czwartek
16:16-- WOJCIECH BADURA: Może tak ludzie pracują i nie każdy ma czas wolny w piątek . Należało by to jakoś uzgodnić trochę może ?¿?
15:27-- Karol Zalewski: 11766 dzi
15:27-- Karol Zalewski: 11766 do odbioru.
9:15-- Kułak Andrzej: Gostynin start 11 00
18:25-- Chmiel Robert: 11766 to moja obrączka, ale gołąb musiał zginąć już dawno.
18:29-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Ruchna gotowa
18:41-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Sokołów gotowa
18:47-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Węgrów gotowa
19:02-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Kosów gotowa
19:08-- Ślaz Ireneusz: Oddział gotowy.
Miłej lektury.
Pozdrawiam
5:19-- Kułak Andrzej: Brześć Kujawski start 7 00
19:21-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Ruchna gotowa
19:37-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Sokołów gotowa
19:45-- Zalewski Paweł: (!
19:46-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Węgrów gotowa
19:57-- Ślaz Ireneusz: Sekcja Kosów gotowa
20:05-- Ślaz Ireneusz: Oddział gotowy.
Gratulacje dla zwycięzców.
10:40-- Czapski Marek: Witam kolegów chciałbym sprzedać całą moją hodowlę gołębi jakby ktoś był zainteresowany z naszego oddziału 504 711 208
12:49-- Ślaz Ireneusz: Koszowanie na Westerplatte w niedzielę.
Lot w poniedziałek
12:49-- Ślaz Ireneusz: Na punkcie wkładań w Siedlcach.
12:59-- Ślaz Ireneusz: Koszowanie w godzinach 12-14
13:17-- Krzysztof Oziębło: Młody Pl-010-21-848 pod numerem telefonu 606924594
9:29-- Ołdak Andrzej: Witam koledzy 30 października organizowane jest co roczne badanie gołąbków zainteresowanych proszę o kontakt 501446380
8:00-- Czapski Marek: Koledzy czyja zguba ?czarny młody wszedł 010 21
6493 więcej informacji.nr tel .691 751 508

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj